۱۴۰۲ دوشنبه ۰۷ اسفند

ادامه تفسیر سوره کوثر، ولی فقیه حکیم است

چهارشنبه, ۵ آذر ۱۳۹۳، ۰۶:۱۸ ب.ظ

اگر ولی‌فقیه معصوم نیست، اما حکیم است

متأسفانه هر سیاستمداری که دچار انحراف می‌شود تلاش می‌کند بستر لائیک جامعه را به دنبال خود راه بیندازد، ما قائل نیستیم که ولی‌فقیه معصوم است اما حق هم نداریم هرچه به نظر مان درست نیامد بگوییم اشتباه کرده، اگر معصوم نباشد، حکیم است، وقتی می‌خواهد در موضوعی حکم کند و نظر دهد، مشورت‌های لازم را انجام می‌دهد و این‌طور نیست که در نظر شخصی خود موضوع را بیان کنند.

ادامه ی تفسیر سوره ی کوثر ، مهدیه مشهد

آیت الله علم الهدی در ادامه ی تفسیر چهارشنبه ها به ادامه ی تفسیر سوره ی کوثر پرداخته و افزودند:مصداق دشمن پیغمبر  (صل الله علیه و آله) که خداوند شکست خورده می نامد، کیست؟نکته ای که اکثر مفسیرین به آن اشاره داشتند، مقصود از این دشمن فردی است که در زمان جاهلیت، فردی رزل از لحاظ اخلاقی بود و در میان مردم به عنوان فرد پست مطرح بود و از موقعیت بالای عشیره ای برخوردار بود.

ایشان افزودند: شأن نزول پیغمبر  (صل الله علیه و آله) از دفن دومین فرزند خود، عبدالله بازمی گشتند، این مرد هم در حالی که دست عمروعاص در دستش بود، پیامبر را یا ابتر خطاب کرد، یعنی کسی که دنباله نسلش قطع شده و خدواند پس از این اتفاق این آیه را نازل کرد. روایاتی در این مورد داریم که امیرمؤمنان در حدیثی، مصداق ابتر را عمروعاص می دانستند.

آیت الله علم الهدی بیان داشتند: فخر راضی در تفسیر خود چند مصداق معین می کند، می گوید در ابن عباس نقل شده مقصود از شانه، کعب بن اشرف است؛ خاخام یهودی ها بود، یهودی در مدینه بود،این ها برای این که یک فرد باسواد را در مقابل پیامبر  (صل الله علیه و آله) علم کنند، دور کعب بن اشرف را گرفتند و گفتند تو قضاوت کن؛ ما بهتریم یا فردی که نسلی از او باقی نمانده و ادعای پیغمبری می کند و او گفت شما بهتر از این هستید، اینجا  شأن نزول آیه را به این فرد منتسب می کنند.

ایشان تصریح کردند: قول دیگری است که مقصود از ابتر ابوجهل است، می گویند وقتی پسر دوم پیغمبر  (صل الله علیه و آله) از دنیا رفت، ابوجهل به پیغمبر  (صل الله علیه و آله) برخورد کرد و به پیامبر  (صل الله علیه و آله) گفت من نسبت به این ابتر که مقطوع النسل است بغض و کینه دارم. روایتی از امام مجتبی (علیه السلام) که وقتی حضرت با معاویه به ظاهر صلح کردند و قدرت را واگزار کردند، یک عده آدم تند جلوتر از امام، بر حسب تندی که در اعتقادات خود داشتند، خطر انحراف همیشه برای دشمانان ولایت نیست،برای دوستان ولایت هم خطر انحراف است که آدم از رهبر و از ولی جلوتر بیفتد.یکی از این افراد تندرو جلوی امام را گرفت و گفت تو مؤمنین را رو سیاه کردی که حکومت را به معاویه واگزار کردی؛ امام آگاه بودند که او بر اثر دشمنی این سخن را نمی گوید، امام فرمودند خدا تو را رحمت کند، مرا اذیت نکن.

آیت الله علم الهدی افزودند: پیغمبر  (صل الله علیه و آله) در خواب دیدند بنی امیه یکی پس از دیگری از منبر رسول الله  (صل الله علیه و آله) بالا می روند و پیغمبر  (صل الله علیه و آله) از این مسئله ناراحت شدند، خدا دو سوره را برای پیغمبر در مقابل این خواب نازل کرد، سوره قدر و سوره کوثر؛ حکومت بنی امیه این چنین است که منقطع می شوند و شکست می خورند و حکومتی مبتور است.

ایشان بیان داشتند: اهل سنت برای معاویه اهمیت قائل است و فخر راضی فردی است که نسبت به اهل بیت فرد با احساسی نیست اما این روایت را نقل می کند؛ حرفی می زند و می گوید بعید نیست که همه این افراد کافر که یکی از آنان بنی امیه است، همه آنان مصداق ان شانئک هو الابتر باشد؛ او معتقد است این آیه یک حکم کلی و یک بیان قطعی است در برابر هرکسی که در جریان دشمنی پیامبر  (صل الله علیه و آله) قرار بگیرد.

آیت الله علم الهدی افزودند: این حکم قطعی است در برابر هرکسی که در هر زمانی که دربرابر پیامبر  (صل الله علیه و آله) بیاستد، الان هم مظهر پیغمبر(ص) وجود امام زمان(عج) است و امام زمان(عج) برای خود حجتی را که قرار داده اند، کسی که در برابر حجت امام زمان (عج) قرار بگیرد مصداق قرار گرفتن حجت خدا و حجت پیامبر  (صل الله علیه و آله) است. مقابل حجت خدا ایستادن، مقابله با شخص پیامبر است؛ امام جمله ای دارند ولایت فقیه، همان ولایت رسول الله (صل الله علیه و آله) است و لذا مقابله با ولیه فقیه، مقابله با شخص رسول الله (صل الله علیه و آله) است.

آیت‌الله علم‌الهدی در ضمن جلسه تفسیر خود در مهدیه مشهد مقدس در خصوص ابهامات اخیر مطرح‌شده در دفاع از سران فتنه و اعتراض به حصر سران فتنه که توسط یکی از حضار جلسه پرسیده شد، بابیان این‌که برخورد با ولی‌فقیه، رویارویی با پیغمبر است، گفتند: ما امروز گرفتار دو مسئله هستیم، دشمنان ما به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند به این انقلاب ضربه بزنند، تا این ستون خیمه روی پا ایستاده نمی‌توانند به نظام آسیبی وارد کنند.

ایشان ادامه دادند: دشمن می‌داند اگر بخواهد با ولایت برخورد و رویارویی داشته باشد بیشتر قوی می‌شود پس راه ضربه زدن به این ستون را در جریان‌های داخلی دیده‌اند و جریان‌های داخلی باید از داخل معارضه را شروع کنند.

متأسفانه در برخی جریان‌های فرصت‌طلبی در داخل هستند که بستر لائیک را دیدند و برای رسیدن به قدرت از این راه استفاده می‌کند، آنان با این انگیزه وارد می‌شوند و درصدد برخورد  و رویارویی با ولایت برمی‌آیند تا جریان لائیک را به استخدام خود دربیاورند؛ دشمن نیز درصدد این هست که رویارویی را در داخل قرار دهد.

عده‌ای فرصت‌طلب ضامن اجرای طرح‌های دشمن در داخل نظام هستند

این‌که در هر مقطع و مناسبتی در مقابل جریان ولایت قرار بگیرند به امیدی که آنان به دنبال این‌ها راه بیفتند و به این منظور که دنباله‌رویی در جامعه داشته باشد، خود را در مقابل ولایت قرار می‌دهند؛ جریان دشمنی که می‌خواهد ستون خیمه نظام را هدف قرار دهد و این جریان فرصت‌طلب، ضامن اجرای طرح‌هایی شدند که دشمن می‌خواست اجرا کنند.

امام‌جمعه مشهد مقدس اضافه کردند: شاهد زنده این موضوع، فتنه 88 بود که آمدند رویارویی با ولایت پیدا کردند، بلافاصله رگه آنان به خارج وصل شد، آنان را  حمایت کرد و بعد فتنه 88 به وجود آمد.

ایشان به لزوم بازخوانی این واقعه اشاره کردند و گفتند: دشمن در تلاش است از هر موقعیتی برای به عرصه آوردن جریان لائیک استفاده کند درحالی‌که در میان حرکت‌های میلیونی حضور هزار یا هزار و پانصدنفری آنان بسیار ناچیز است.

عضو خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که قصد نداریم شخص را مطرح کنیم زیرا برخی می‌خواهند با مطرح کردن این حرف‌ها خود را مطرح کنند، عنوان داشتند: در خصوص فتنه 88 اسناد و مدارکی موجود دارد که دستگاه‌ها قضایی و اجرایی ما در دست دارند اما  ما بازخوانی جریان 88 را به‌صورت اجمال داریم که ببینیم چه رخ‌داده است.

آقای موسوی پیش از انتخابات استراتژی خود را روشن کرد

آقای موسوی پیش از کاندید شدن استراتژی خود را مطرح کرد که با اردوکشی خیابانی، برخورد با رهبری است؛ ایشان مصاحبه‌ای با روزنامه لوموند انجام داد و در مورد کارهایی که رئیس‌جمهور باید انجام دهد مسائلی را مطرح کرد، او گفت رهبر قدرتش در اصل 110 قانون اساسی محدود است و اگر رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهور مقتدری باشد، مردم را به خیابان می‌کشاند و رهبر را در موقعیت خود محدود می‌کنند.

پس از انتخابات و موضوع تقلبی که مطرح شد، این‌ها راهکار حقوقی را قبول نکردند و برای ابطال انتخابات راهپیمایی راه انداختند، خود این آقا بالای وانت رفت و راهپیمایی را هدایت می‌کرد، در این راهپیمایی که مجوز قانونی نداشتند با یک درگیری مواجه شد، از میان مردم به‌طرف یک پایگاه بسیج تیراندازی شد و تعدادی بسیجی کشته شد، تعدادی هم از بالای پشت‌بام برای دفاع از خود تیراندازی کردند و تعدادی نیز در این جریان کشته شدند؛ این‌ها مقتول‌اند و باید به قاتل رسیدگی شود.

مدرک از این بالاتر که هرگاه این آقایان اعلامیه‌ای را صادر می‌کردند و این شبکه‌ها به‌سرعت منتقل می‌کردند؛ در روز قدس که این آقایان نه غزه و نه لبنان سر دادند، آقای موسوی در 17 اعلامیه خود همه این حرکت‌ها را تأیید کرد و از مردم در ماجرای عاشورا، از مردم خداجوی نام برد؛ نگفت کسی که نه غزه و نه لبنان گفته و عکس امام را پاره کرده با من نیست.

کسی حق ندارد نظر مخالف خود را در مقابل نظر رهبری قرار دهد

آیت‌الله علم‌الهدی بابیان این‌که متأسفانه هر سیاستمداری که دچار انحراف می‌شود تلاش می‌کند بستر لائیک جامعه را به دنبال خود راه بیندازد، ابراز داشتند: ما قائل نیستیم که ولی‌فقیه معصوم است اما حق هم ندارم هرچه به نظر من درست نیامد بگویم اشتباه کرده، اگر معصوم نباشد، حکیم است، وقتی می‌خواهد در موضوعی حکم کند و نظر دهد، مشورت‌های لازم را انجام می‌دهد و این‌طور نیست که در نظر شخصی خود موضوع را بیان کنند.

من که نظرم مخالف است، با چند نفر مشورت کرده‌ام و اطمینان دارم که تحقیق و پژوهش من ازنظر ولی‌فقیه صحیح‌تر است؟ تمام خصوصیات ولی‌فقیه به کنار، ما امام زمان را قبول داریم، امام زمان زنده است، امام زمان گفته‌اند جامعه عظیم امت اسلام  و این نظام را تحویل اینان می‌دهند که بعد هر بنی بشری بیاید و بگوید اشتباه کرده است؟  امام زمان امت اسلام را به دست کسی سپرده که دائم اشتباه می‌کند؟ او را در امت اسلام رها کرده در اشتباهاتش؟

کسی که این حرف را زده یا دیوانه است و یا ابزار دشمن است تا ستون خیمه این نظام را هدف قرار دهد.

امام‌جمعه مشهد مقدس بابیان این‌که رهبر نظام اسلامی شدن این‌طور نیست که از بین چند ملّای باسواد یک نفر رهبر پیدا شود، تصریح کردند: در زمان حیات امام (ره)، چه کسی در فروردین سال 68 احتمال می‌داد رهبر آینده نظام، مقام معظم رهبری باشد؟ یکدست غیبی پشت قضیه است، اوست که پرچم را به دست هرکه بخواهد می‌دهد.

شهید مطهری در مورد سفر امام خمینی (ره) به ایران نقل کرده: "شب شنبه بود، شورای انقلاب داشتیم و نتیجه این شد که امام به ایران نیاید؛ من مسؤول شدم که به امام بگویم فعلاً ایران نیاید؛ من با امام تماس گرفتم و گفتم فرودگاه‌ها را بسته‌اند و می‌خواهند هواپیما را بزنند؛ امام فرمود امروز صبح جمعه بود، من متوسل به امام زمان شدم و بعد از توسل تصمیم گرفتن بیایم و یکشنبه می‌آیم؛ امام زمان (عج) در مغز انسان تصرف می‌کند."

مقام معظم رهبری بک عنصر نخبه سیاسی، اجتماعی و فکری است

ایشان ادامه دادند: اگر همه عقاید و دین خود را کنار بگذاریم، رهبری بک عنصر نخبه سیاسی، اجتماعی و فکری است، وقتی ایشان می‌خواهد برای امت یک تصمیم بگیرد، بر مبنای علاقه شخصی تصمیم می‌گیرد یا ده‌ها اسناد و مدارک را زیر و رو می‌کند؟ این‌که من تحقیق نکردم و نظرم خلاف حرف رهبری است، بیایم و بگویم رهبری که معصوم نیست؟

از هرکسی شنیدید «رهبری که معصوم نیست» بدانید دنباله دشمنی با پیغمبر (صلی‌الله علیه) است؛ در قانون اساسی یک اصل برای خبرگان داریم که وظایف و حدود عملکرد آن را مشخص می‌کند؛ یک  مسئله به‌تمام‌معنا شرعی در نظام است، دندانه وصلی که نظام ما را دینی می‌کند، خبرگان است؛ ما وظیفه‌داریم در مسائلی که وجود دارد به حجت زمان مراجعه کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که خبرگان ناظر به عملکرد رهبری نیستند، خاطرنشان کردند: قالب فقها معتقدند که ابصر بودن مقدم بر اعلم بودن است؛ اولویت با آن خصوصیتی است که با جان و اموال مسلمین مرتبط است و این امر مسئله بصیرت اوست.

خبرگان ناظر به عملکرد رهبری نیستند

این آقایان وظیفه‌دارند چنین شخصی را بشناسند و مردم وظیفه‌دارند بعدازاین شناخت با او بیعت کنند؛ خبرگان ناظر به عملکرد رهبری نیستند، خبرگان هم ولو مجتهد هستند، ولایتی که رهبر بر تمام جامعه دارد، بر فرد خبره نیز دارد؛ نظارت بر عملکرد نیست، نظارت بر بقای شرایط است، یعنی اگر در این رهبر شرایط سقوط کرد، من بیعتم را از این رهبر برداشتم؛ خبرگان ناظر بر عمل و کارکرد رهبری نیستند بلکه مولا علیه هستند.

افرادی که این مسائل را مطرح می‌کنند فقه بلد نیستند

آیت‌الله علم‌الهدی اظهار کردند: افرادی که این مسائل را مطرح می‌کنند فقه بلد نیستند و مبانی فقهی نمی‌دانند؛ مبانی لیبرال دموکراسی یک‌چیز است و مبانی اسلامی یک‌چیز، ما دین‌داریم و بر اساس لیبرال دموکراسی نمی‌تواند دین را پیش برد.

خبرگان در کجای وظایف خود تخطی کرده‌اند؟ سرسخت‌ترین دشمنان مقام معظم رهبری هم بیاید، می‌گویند شرایط در رهبری سقوط کرده یا رهبر از این رهبر بهتر داریم؟

در آن روزی که برای رهبریِ مقام معظم رهبری رأی دادند، 68 درصد اعضا رأی دادند اما در آخرین ارزیابی، صد درصد خبرگان رهبری بر این موضوع تأکید داشتند که رهبری امت اسلام بر روی کره زمین منحصر در مقام معظم رهبری است «تکبیر»

ایجاد فضای دفاع از رهبری باید به هر نحوی شکل گیرد

این‌که یک آدم هرچه به دهنش بیاید، بگوید، کفر نعمت است، آزادی بیان در کشور اصولی دارد و باید رعایت شود ولی شما به‌عنوان یک متدین و معتقد به امام زمان (علیه‌السلام) نمی‌توانید کنار بایستید و آنان حرف‌های خود را بزند و بروند؛ با حفظ شرایط آزادی بیان، حفظ عدم تحکم و برخوردهای نامناسب باید موضع ما پای رهبری، سینه‌چاک ایستادن باشد؛ ایجاد و پیدایش این فضاها به هر نحوی باید در دفاع از رهبری صورت بگیرد.


دریافت
مدت زمان: 58 دقیقه 22 ثانیه 
دریافت
مدت زمان: 26 دقیقه 41 ثانیه

نظرات (۴)

جناب آقا فرهاد خیلی توپت پُره اگه یک مطلب علمی را بنده در حوزه مطالعاتم نبوده و نمی دانم ، که نباید با دیگران با فحش و دشنام صحبت کنم باید اول مطالعه کنم و عقلا و شرعا نظرم را بیان کنم در ثانی با توهین به یک سید ساده آدم را هول برمیداره چه برسه به توهین به یک سید دانشمند که لباس پیغمبر را پوشیده و داره از پیغمبر(ص) و نوع حکومت مورد تایید ایشان (ص)دفاع می کنه !
سلام. عالی بود. خداروشکر استفاده کردیم و لذت بردیم.خدا حفظشون کنه
 • فرهاد کامران نژاد
 • می شه بفرمایین امام زمان کی و کجا حکومت و ولایت را به دست امام خمینی و آقای خامنه ای سپرده اند و چه کسی شاهد این تفویض بوده است؟!
  زبان حال ملت ما به فذصت طلبان بدعت گذار و مغرضی مثل جناب عالی این است:
  لال شوم کور شوم کر شوم
  لیک محال است که من خر شوم

  برو این دام بر مرغ دگر نه
  که عنقا را بلند است آشیانه!


  واقعا برای مملکت امام زمانی که امثال تو ، اما جمعه اش هستند که روی داعش را در بلاهت توام با رذالت سفید کرده اند، متأسفم

  این روزای خوش تو هم به زدی تموم می شه و این اسم وعنوان و سمت ها رو ازت می گیرن، بعد ملت می دونه با امثال تو چکار کنه! مطمئن باش
  پاسخ:
  نظریه ولایت فقیه در کتب متعددی از علما و مراجع با سلایق متفاوت فقهی بحث و اثبات شده است. هم به لحاظ روایی و هم به لحاظ عقلی
  شما می توانید به آن ها مراجعه بفرمایید. و پاسخ خود را بصورت نظری بگیرید. که چطور امام زمان در انتخاب شخص ولی فقیه موثر و نافذ هستند.
  به عنوان نمونه بعضی از معروف ترین کتب در این خصوص کتاب حکومت اسلامی و ولایت فقیه امام خمینی و بحث ولایت فقیه ذیل بحث بیع و قضاوت در دروس اکثر قریب به اتفاق مراجع و علما است

  اما به لحاظ عملی و تجربی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران طراحی شده توسط مجتهدین جامع الشرایط و مورد قبول اکثریت قاطع مردم روش تعیین مصادیق را مشخص نموده اند که می توانید به آن مراجعه فرمایید و روش تعیین امام خمینی و آیت الله خامنه ای به عنوان ولی فقیه زمان توسط امام زمان را ادراک کنید.
  خبرگان رهبری در آخرین رای گیری در سال 88 به اتفاق آراء آیت الله سید علی خامنه ای را تنها فرد شایسته برای اتخاذ چنین منصبی در روی کره زمین دانستند.
  بسیار عالی ممنون اززحمات شما عزیزان امام زمان را خوشحال کرده اید انشاءالله متن را در وبلاگم گذاشتم

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی