۱۴۰۳ دوشنبه ۰۳ ارديبهشت

خطبه دوم ـ عارضه اصلاح قیمت بنزین از نظر فشار معیشتی به قشر آسیب‌پذیر و گرانی اجناس همچنان در دست یک عده سودجو در این مملکت انجام می‌گیرد، هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد، دزدی و سودجویی کلان یک عده مردم را مستأصل می‌کند.

 

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته، 8 آذرماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، ضمن تمجید از حضور مردم بصیر و آگاه کشور در مقابل آشوبگران، اظهار کرد: بسیار حرکت ارزشمندی بود، ارزشمندی این حرکت تا به‌جایی رسید که حجت امام زمان، ولی امر مسلمین، مقام معظم رهبری با کمال صراحت اعلام تشکر کردند و فرمودند «من سپاسگزارم از این حرکت مردم».

ایشان ادامه داد: جمله بعدی‌شان برای ما قابل توجه است که عظمت این حرکت مردمی را ثابت می‌کند، فرمودند «من که کسی نیستم تشکر کنم، خدا شاکر از این مردم است»؛ یعنی وقتی انسان عمل و عبادتی را انجام دهد که اقراری از ناحیه خدا بر قبولی عملش باشد، این عمل، خیلی عمل مهمی است.

امام جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: وجود اقدس امام زمان (علیه‌السلام) مظهر عظمت خداست، حضرت در غیبت قرار دارند و ما را به حجتشان سپردند، همان‌طور که نماز، روزه و عبادت شما باید مطابق فتوای مجتهد جامع‌الشرایط انجام بگیرد و اگر نماز روزه مطابق فتوای او انجام دادید، تضمین‌شده است، ولی‌فقیه نیز حجت امام زمان (علیه‌السلام) است.

مردم‌سالاری بی‌مثال در دنیا

ایشان افزود: امام زمان فرمودند « ...فَإِنَّهُمْ حُجَّتِی عَلَیْکُمْ وَ أَنَا حُجَّةُ اللَّهِ عَلَیْهِمْ»، یک جریان ارتباطی وجود اقدس امام زمان از پس پرده غیبت با شیعیانشان در میان گذاشتند و آن جریان اعتقادی، مجتهد جامع‌الشرایط و ولی‌فقیه است، وقتی او می‌گوید خدا از شما شاکر است، یعنی حرکتی که شما انجام دادید، ارزشمندترین عبادتی است که مقبول پروردگار قرار گرفته است؛ روز قیامت به این شهادت می‌توانیم در خانه خدا اهتجاج کنیم، بگوییم خدایا تو ما را به امام معصوم سپردی، امام معصوم ما را به مجتهد جامع‌الشرایط سپرد و او که رابط حجیت در درگاه تو هست، او گفته خدایا تو در برابر عملی که انجام دادیم، شاکر هستی.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: شاکر بودن خدا مثل شاکر بودن بنده نیست، او در مقابل تشکرش همه‌چیز می‌دهد و خوشا به سعادت شما که به این عبادت موفق شدید و به این جهاد فی سبیل الله در ردیف مجاهدین پیغمبر اکرم و امیرالمؤمنین افتخار پیدا کردید؛ کسانی که این حرف‌ها را قبول ندارند و اعتقاد ندارند، دموکراسی و مردم‌سالاری را که قبول دارند؛ مردم‌سالاری دینی که تبلورش در نظام ما و در حضور مردم در صحنه است، نوعی دموکراسی و مردم‌سالاری است که در هیچ نظام، مکتب و دکترین سیاسی سابقه ندارد.

دموکراسی نمایشی در دنیا

ایشان با بیان این‌که ادعای دموکراسی در دنیا در حد شعار و بازیچه قرار دادن مفهوم مردم‌سالاری است، تصریح کرد: تمام اندیشه‌های دموکرات دنیا، دموکراسی را در حد مشارکت سیاسی مردم می‌دانند که حقش را دارند، نه این‌که عمل کنند و پای این مردم‌سالاری بیایند؛ در نظام ما، دموکراسی و مردم‌سالاری، مردم را در صحنه نظام می‌آورد، شما آمدید جان این نظام را با رذالت، شرارت و تخریب هدف گرفتید، با همه وجود می‌آییم دفاع می‌کنیم، از نظر مردم‌سالاری، عالی‌ترین مصداق آن‌هم مردم‌سالاری قدسی است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مردم تنها به‌عنوان حق مشارکت نمی‌آیند، به‌عنوان تکلیف مشارکت سیاسی در عرصه نمی‌آیند، معتقدند به‌عنوان عبادت و بندگی خدا در صحنه می‌آیند، به‌عنوان عملی که رابطه آنان را با خدا مستحکم می‌کند، عمل با قداست، معنویت و تکلیف الهی در صحنه می‌آیند، این یک دموکراسی قدسی است که در هیچ جامعه و نظامی سابقه و نمونه ندارد.

مردم ارزشمند را نباید غافلگیر کرد

ایشان به جایگاه مردم در این مردم‌سالاری دینی اشاره کرد و گفت: مردم خیلی عزیز و آقا هستند، می‌توانیم به شما مردم نسبت به مردم رکاب پیغمبر و زمان امیرالمؤمنین ببالیم و افتخار کنیم، این‌قدر ارزشمند و عزیز هستید منتها بحث ما در این است، مردمی که این‌قدر عزیز و ارزشمند هستند را نباید در طرح‌های مدیریتی کشور غافلگیر کنیم.

آیت‌الله علم‌الهدی، نادیده گرفتن و غافلگیر کردن مردم در تصمیم‌گیری‌ها را خلاف شفافیت و صمیمیت با مردم دانست و اظهار کرد: غافلگیر کردن این مردم با این اخلاص، فداکاری و شهامت، یک گناه نابخشودنی است، هم خلاف انسانیت و هم خلاف اسلامیت است، مردم را طوری اداره کنند که با این اخلاص، مردم را غافلگیر شوند؛ مهار مصرف بنزین تنها عارضه‌اش مسائل امنیتی نبوده و نیست، این‌طور نیست که بگوییم اصلاح قیمت بنزین عارضه امنیتی دارد و چون عارضه امنیتی دارد به شورای امنیت کشور مسئله را واگذار کنیم.

ترس کارگزاران نظام از مردم... ؟!

ایشان افزود: از مرد می‌ترسیم؟ مردمی که این‌قدر باصفا هستند، این‌قدر با صمیمت در عرصه حضور دارند، قصه را به دستگاه‌های امنیتی واگذار کنیم که نکند مردم شلوغ کنند؟ این فکر در مدیریت کارگزاری کشور که از مردم، از هیجان و اعتراض مردم بترسیم، این فکر با صمیمیت و یگانگی مسؤولان با مردم منافات دارد، این معنای صمیمیت با مردمی نیست که با بچه‌شان، عزیزشان، خانواده‌شان و همه هستی‌شان در عرصه نظام ایستادند، بگوییم مسئله عارضه امنیتی دارد و به دستگاه امنیتی واگذار کنیم؟

عارضه امنیتی اصلاح قیمت بنزین، عارضه جنبی است

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: عارضه امنیتی اصلاح قیمت بنزین فقط مربوط به یک عده عوامل اجنبی‌پرست مزدور دشمن بیگانه است که از موقعیت استفاده کنند و خرابکاری راه بیندازند، نسبت به اصل عوارض اصلاح قیمت بنزین یک عارضه جنبی است، بخواهند از هر موقعیتی استفاده کنند و نظام را سیبل تهدیدها قرار بدهند.

ایشان خاطرنشان کرد: مردم ما بصیر و هوشیار هستند، دستگاه‌های امنیتی ما مقتدر، با احساس و با انگیزه مراقب اوضاع هستند، این‌ها باید آماده باشند؛ ما دشمن داریم، تنها کشوری که قدرت استکباری و شیطانی کره زمین درصدد براندازی و نابودسازی او هست، ما هستیم، داریم می‌جنگیم و استکبار را به زانو درآوردیم، ما آمریکا و اسرائیل را بدبخت کردیم.

آیت‌الله علم‌الهدی متذکر شد: دستگاه‌های امنیتی و مردم ما باید در هر موقعیت و مناسبتی که مزدورها و پول‌بگیرهای دشمن آمدند تا خرابکاری کنند، بایستیم و جلوی آن را بگیریم؛ نمونه آمادگی در همین مشهد نشان داده شد، مشهد سیبل دشمن بود، در همه خرابکاری‌ها و فسادهایی که می‌خواستند انجام دهند، هدف اولیه‌شان مشهد بود اما هماهنگی دستگاه‌های امنیتی، نظامی، اطلاعاتی و دستگاه قضایی در این شهر و استان و آمادگی مردم و بسیج قهرمان ما کار را به‌جایی رساند که کوچک‌ترین ضایعه و خسارتی در این شهر نتوانستند انجام دهند، در عرصه حضور پیدا کرده و با کمال قدرت مقابله کردند.

عارضه اصلی اصلاح قیمت بنزین، فشار معیشتی است نه مسئله امنیتی

ایشان با تأکید بر این‌که اگر می‌خواهیم قیمت بنزین را اصلاح کنیم، نیاز نیست به‌عنوان مسئله امنیتی به آن نگاه کنیم، تصریح کرد: عارضه اصلی، اقتصادی و معیشتی است، عاملان مزدور آمریکا اسرائیل و عربستان سرکوب و مهره‌های کلیدی‌شان گرفتار شدند اما اشراری که در مقابل اصلاح قیمت بنزین به‌عنوان اشرار این قضیه هستند، باقی‌مانده‌اند، این‌ها گران‌فروشان‌اند که بدتر از آن اشرار هستند.

امام جمعه مشهد افزود: عارضه اصلاح قیمت بنزین از نظر فشار معیشتی به قشر آسیب‌پذیر و گرانی اجناس همچنان در دست یک عده سودجو در این مملکت انجام می‌گیرد و حرکت‌هایی انجام نگرفته و کاری هم نشده؛ این‌ها از اشرار قبلی بدتر هستند، آقای میوه‌فروش از میدان می‌خواهد بارش را سوار ماشین کند بیاورد به مغازه‌اش، درآوردن بار از میدان به مغازه، چند لیتر بنزین مصرف می‌کند، لیتری 3 هزار تومان هم پول بدهد، چقدر مسئله بنزین در حمل‌ونقل بار از میدان به مغازه تأثیر دارد که یک‌مرتبه بگویند گوجه 5 هزارتومانی، کیلویی 15 هزار تومان؟! در همه واحدهای صنفی این سودجویی وجود دارد، این‌ها از اشراری که خانه‌ها و دکان‌ها را آتش زدند، بدتر هستند.

جلوی سودجویی و حرام‌خواری‌ها را بگیرید

ایشان بر لزوم همکاری همه دستگاه‌های برای مقابل به سودجویی تأکید کرد و گفت: چطور دستگاه‌های امنیتی جلوی آنان ایستادند، این قضیه را به دولت واگذار کردید تا با تعزیرات مشکل را حل کند؟ مگر می‌شود تنها با تعزیرات و تنظیم بازار مسئله را حل کرد، همه باید به میدان بیایند، ولو تنظیم بازار وظیفه دولت است اما پیشگیری از جرم وظیفه دستگاه قضایی است، به‌عنوان پیشگیری از جرم با ضابطانشان ک دستگاه‌های امنیتی هستند، مرد و مردانه بایستند و جلوی این حرام‌خوری‌ها و سودجویی‌ها را بگیرند.

کمبود نداریم، دزدی و سودجویی مردم را مستأصل می‌کند

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: عزیزان من، مسؤولان بزرگوار، مردم در مضیقه‌اند، مردم در تنگنای معیشتی هستند، به داد مردم برسید، دشمنان نگویند تحریم اقتصادی اثر کرده، اثر نکرده، تمام مغازه‌ها پر از جنس است، انبارها پر از کالا و تمام فروشگاه‌ها پر از مطاع است، میوه‌فروشی‌ها پر از میوه است، هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد، دزدی و سودجویی کلان یک عده مردم را مستأصل می‌کند، به دادوفریاد مردم برسید و در مسئله گرانی مردم را نجات دهید.

ایشان با بیان این‌که از مبدأ محصول، سودجویی و گران‌فروشی شروع می‌شود و باید با همه این‌ها مقابله کرد و جلویش ایستاد، متذکر شد: مگر یک بنزین چقدر در این دستگاه‌ها، تولیدات و معاملات نقش داشته؟ این فرصت را به افراد سودجویی که جز منافع خود چیزی نمی‌فهمند، نه جهنم و بازخواست خدا و بدبختی در زندگی را نمی‌فهمند، ندهید؛ تو پول می‌کشی روی جنس، از راه ناروا ثروتی به دست بیاوری، این می‌شود بیماری و فلاکت که زندگی‌ات را تباه می‌کند و آخرتت را هم نابود می‌کند که لقمه نانی از دهان این فقیر درآوردی تا خودت سود بیشتری ببری.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی