۱۴۰۳ يكشنبه ۳۱ تیر

تفسیر قران کریم ـ گناه به گردن کسی انداختن و مچ گرفتن در نظام وحدت ما غلط است، نمی‌خواهیم مچ‌گیری کنیم اما آنچه مسلم است، در شرایطی که منطقه دچار این وضعیت هست، ندانم‌کاری‌هایی اتفاق افتاد.

 

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی امشب در حاشیه جلسه تفسیر قرآن کریم این هفته، 29 آبان ماه، با اشاره به وضعیت به وجود آمده در چند روز اخیر و آشوب‌های پراکنده در کشور، اظهار کرد: حضور شما نوعی حرکت در حمایت از مبانی انقلاب، منویات مقام معظم رهبری و حمایت از ولایت است.

ایشان به آیه 23 سوره شورا اشاره کرد و ادامه داد: حضور شما در صحنه، تحقق معنای آیه 23 سوره شورا بود «... قُلْ لا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى وَمَنْ یَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَزِدْ لَهُ فِیهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَکُورٌ»، مقصود، دفاع عملیاتی از اهل‌بیت است که پیغمبر خواست در دفاع از اهل‌بیتش مقاتله کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: در قضایای اخیر، این‌طور نیست که بگوییم در این حادثه‌ها اتفاقی نیفتاده، خواستند کاری کنند، بعد دشمن برنامه‌ریزی و نقشه کشید و چنین جنایت‌های فجیعی انجام داد و مردم ایستادند.

ایشان خاطرنشان کرد: دشمن با ما در جنگ است، از زمان پیغمبر تا امروز، اهل‌بیت دشمن داشتند، آخرین دفاع نیز که وجود مقدس امام زمان تشریف می‌آورند، کار ایشان کندن ریشه دشمن است، تا آن روز که حضرت تشریف می‌آورند، دشمن از ما دست‌بردار نیست منتها ما که بنا داریم در مقابل دشمن بایستیم، باید در برنامه زندگی، مدیریت اجتماعی، تدبیر امور اداره جامعه، انقلاب و حرکت خودمان، حواسمان به این اصل جمع باشد.

برخی غفلت‌ها آتش دشمنی را شعله‌ور می‌کند

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که متأسفانه برخی غفلت‌ها، آتش مبارزه دشمن را شعله‌ور می‌کند، یادآور شد: نمی‌خواهیم کسی را مقصر و متهم کنیم اما اگر خدایی نکرده سوءتدبیرهایی در کار انجام گرفت، لااقل این سوءتدبیرها تجربه‌ای برای آینده ما باشد.

ایشان ادامه داد: فضای منطقه ما، فضای غیر متعادلی بود، در لبنان و عراق درگیری بود، خود مردم لبنان و عراق هم به ما می‌گفتند این درگیری که آمریکا و اسرائیل برای ما ایجاد کردند، به خاطر دوستی با شماست، معلوم بود که هدف اصلی در درگیری‌های عراق و لبنان که جریان‌های مزدورانه آمریکا و اسرائیل ایجاد کردند، انقلاب اسلامی بود.

امام جمعه مشهد مقدس با تأکید بر لزوم توجه مسؤولان به نتایج تصمیم آنان، گفت: مسؤولان اجرای هرگونه برنامه باید به این موضوع توجه می‌داشتند که خودمان سیبل دشمن نشویم، همه باید یکی باشیم و وحدت داشته باشیم، گناه به گردن کسی انداختن و مچ گرفتن در نظام وحدت ما غلط است، نمی‌خواهیم مچ‌گیری کنیم اما آنچه مسلم است، در شرایطی که منطقه دچار این وضعیت هست، ندانم‌کاری‌هایی اتفاق افتاد.

تدبیری که باید می‌شد، نشد

ایشان با بیان این‌که در مدیریت‌ها گاهی دچار غرور می‌شویم، افزود: یکی از علما می‌گفت مشکلی که از اول پیروزی انقلاب تا الآن داشتیم این است که هرکجا غرور به سراغ ما آمد، ورشکسته شدیم، در این قضیه نیز غرور سراغ ما آمد که کشور ما را نمی‌توانند به هم بریزند، مردم هستند و ایستاده‌اند؛ به این حساب که مردم ما متدین و مؤمن هستند، جامعه ما دینی است و مردم در عرصه هستند؛ آن تدبیری که باید می‌شد، نشد.

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: خدایی نکرده نگوییم غرض و نقشه‌هایی در کار بوده، این نگاه دروغ و منتفی است، عزیزان مسؤول ما زحمت می‌کشند، بگوییم بعضی عزیزان ما به قدرت مردم، نفوذ، اصالت و قدرت انقلاب مغرور شدند؛ بعدازاین حواسمان جمع باشد دیگر عزیزان مسؤول سوءتدبیر را نداشته باشند.

ظلم آشکار به مستضعفان

ایشان با یادآوری این نکته که اصل مدیریت و کنترل مصرف حامل‌های انرژی، امری لازم و درست است، خاطرنشان کرد: اصل قضیه باید انجام می‌گرفت، مسئله کنترل جریان بنزین جزو مسائل وابسته به اقتصاد و عدالت اجتماعی ما هست؛ بنزین متعلق به مردم است، همه مردم در این حامل انرژی حق دارند، آقا یا خانم مستضعفی که کنار خیابان در هوای سرد زمستان منتظر اتوبوس ایستاده نیز از این حامل‌ها سهم دارد اما این‌که آقایی سوار ماشین غول‌پیکر آخرین سیستم خارجی شود، یک لیتر بنزین را به قیمت نیم لیتر آب در ماشینش بریزد و از جلوی او عبور کند، ظلم آشکار است.

اشکالی که نمی‌توان نادیده گرفت

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که در قانون وجود دارد که همزمان با رشد تورم، یارانه نیز اضافه شود اما 4، 5 سال است یارانه اضافه نشده، این باید اضافه شود، این حامل انرژی باید به آن نیازمند هم برسد، این کار نشد، نشدنش سؤال دارد، چرا یک‌مرتبه اضافه بشود و چرا این‌قدر هم سؤال دارد، مردم سؤال و اعتراض دارند که حق مردم است.

ایشان یادآور شد: این‌که در شب و روز عید در شرایطی که منطقه تب‌دار و مسئله دارد است، دشمن منطقه را می‌لرزاند و هدف نیز ما هستیم، بیاییم با کمال بی‌توجهی به این وضعیت، دست به کاری بزنیم که ما بشویم سیبل دشمن، این اشکالی هست که نمی‌شود نادیده گرفت.

حرکت‌های ضد انقلابی، مردمی نیست

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که این اتفاقات، مسائلی را برای مردم ثابت کرد، گفت: بر مردم ثابت شد که مسئله حرکت‌های ضد انقلابی، مسئله مردمی نیست، جریان خارجی است، خودشان آمدند پشت تریبون‌هایشان اقرار کردند که ما آماده کردیم و پول خرج کردیم، قصه جلیقه زردهای فرانسه نیست که مردم بیایند و بعد مردم را به خاک و خون بکشند؛ مردم نمی‌آیند آزمایشگاه را با نمونه‌هایی که در آن وجود داشت، آتش بزنند.

یکپارچگی دستگاه‌های امنیتی مشهد

ایشان تصریح کرد: در خصوص مشهد، یک امتیاز داریم که باید روشن شود، نمی‌گوییم جاهای دیگر کوتاهی شد، فداکاری کردند و شهید هم دادند اما امتیاز مشهد این بود که قائله خیلی زود به نفع نظام جمع شد و ضایعات و خسرانی نداشتیم، علتش این بود که همیشه در مشهد جریان‌های امنیتی، نظامی و انتظامی ما بعلاوه دستگاه قضایی، یکپارچه هستند، این یکپارچگی مستمر است و در تمام ایام باهم هماهنگ هستند، این هماهنگی سبب می‌شود بحران قابل پیش‌بینی باشد و جلوی آن را می‌گیرند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی به آمادگی مردم مشهد در مقابل فتنه‌ها اشاره و اظهار کرد: نکته دیگر در مورد مشهد، آمادگی مردم ماست، شب شنبه که مقداری کار شروع شد، شب یکشنبه تمام نقطه‌هایی که دشمن اعلام کرده بود، قبل از رسیدن عوامل دشمن، شما مردم حضور داشتید و نقشه دشمن نقش بر آب می‌شود که اگر این آمادگی در همه‌جای کشور بود، جریان این‌طور پیش نمی‌رفت.

دشمن بازهم روسیاه شد

ایشان با بیان این‌که سایه آقایی امام رضا (علیه‌السلام) بر سر مشهد و کشور است، افزود: با روح فداکاری و ایثارگری که در شما وجود دارد، دشمن این بار نیز روسیاه شد.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: باید توجه داشته باشیم این انقلاب تمام نشده، روز آخر انقلاب روزی است که امام زمان (علیه‌السلام) بیایند و حق را بگیرند، تا آن روز انقلاب ادامه دارد ولی ماهیت انقلاب مبارزه است، تدبیر، اندیشه و تعقل هست اما چاشنی انقلاب مبارزه است، باید بجنگیم و بایستیم.

گام دوم انقلاب را بدون شک پیش برویم

ایشان خاطرنشان کرد: از اول بعثت پیغمبر تا امروز، خدا برای ما چیزی کم نگذاشته، از شروع نهضت تا امروز هرکجا کم آوردیم، خودمان عقب نشستیم و شک کردیم؛ امیدوارم در گام دوم انقلاب همه‌جا جلو برویم و چیزی کم نگذاریم، هرچه پای انقلاب کم بگذاریم، پای خودمان است.

امام جمعه مشهد با اشاره به راهپیمایی مردم انقلابی مشهد در روز جمعه، گفت: تا می‌توانید مردم را دعوت کنید تا در این راهپیمایی شرکت کنند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی