۱۴۰۳ جمعه ۰۱ تیر

خطبه دوم ـ شفاف بگویم، جریان‌های قدرت و ثروتی برای سودجویی به شهر ما آمدند، فکر کردند بهترین کار برای اینجا این است که اینجا را مرکز تفریحی، عیاشی و کانون سودجویی خودشان قرار بدهند لذا نشاط و شادی جوانان را بهانه کردند.

 

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته، 4 مرداد ماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با اشاره به فرارسیدن روز زیارتی مخصوص امام هشتم (علیه‌السلام)، اظهار کرد: امروز روز زیارتی مخصوص امام هشتم (علیه‌السلام) است؛ به‌عنوان روز زیارتی و علت این‌که امروز روز زیارتی مخصوص است، احتمالاتی  داده شده و گفته‌اند شاید امروز، روز شهادت امام هشتم باشد ولی ما روایتی، حدیثی و نقل معتبر تاریخی نسبت به این مسئله نداریم که امروز روز شهادت امام رضا (علیه‌السلام) باشد.

ایشان ادامه داد: به قول سید بن طاووس از آن زمان ایشان نقل می‌کند که در بین اعاجم رسم بر این بوده که روز 23 ماه ذی‌قعده را روز زیارتی مخصوص امام رضا می‌دانستند و روز 25 ماه ذی‌قعده که روز دحوالارض است، یکی از اعمالش زیارت امام هشتم (علیه‌السلام) است.

امام‌جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: بر حسب استقرائی که نسبت به سیره امام هشتم (علیه‌السلام) داریم، هجرت امام رضا به خراسان، مقدمه‌اش حج بود، حضرت از مدینه مستقیم به خراسان نیامدند، مشرف شدند مکه، حج را انجام دادند و بعد به‌طرف خراسان از مکه عازم شدند، با توجه به این‌که فرستادگان مأمون به مدینه رفتند و می‌خواستند حضرت را از مدینه به‌طرف خراسان حرکت بدهند، اگر حج مقدمه حرکت حضرت باشد، همین روزها امام رضا (علیه‌السلام) از مدینه به‌طرف مکه برای انجام مناسک حج حرکت کردند.

ایشان با بیان این‌که مأموران مأمون اعلام کرده بودند امام رضا (علیه‌السلام) برای به دست گرفتن خلافت بر حق خود به خراسان می‌روند، اظهار کرد: در آن روزها غافله مسیر بین مدینه و مکه را 6 شبانه روزه طی می‌کرد و لذا قاعده‌اش این است که اگر امام هشتم (علیه‌السلام) عازم حج باشند، در این روزها از مدینه حرکت کرده باشند، بین روز بیست و سوم و بیست و پنجم، تردید بین روز 23 و 25 به‌عنوان حرکت حضرت از مدینه ازاین‌جهت است که وقتی موکب علی بن موسی‌الرضا (علیه‌السلام) آماده شد، مردم مدینه خوشحال بودند بر حسب تبلیغاتی که در بین مردم مدینه شده بود، امام رضا (علیه‌السلام) می‌خواهند بروند خراسان و خلافت را به دست بگیرند و حق به حق‌دار برسد، مردم جشن گرفته و شادمان بودند.

افشای توطئه شیطانی مأمون

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: امام رضا باید این توطئه شیطانی را افشا می‌کردند لذا در زیارت ناحیه مقدسه می‌خوانید «السلام علی من أمر أولاده و عیاله بالنیاحة علیه قبل وصول القتل الیه» حضرت برای افشای این توطئه در آن لحظه آخر وداع به عزیزانشان فرمودند «این‌که مرا به خراسان به اسم خلافت می‌برند یک توطئه است، این‌ها می‌خواهند مرا بکشند»، آدم لحظه سفر به عزیزان عزیز دانه خودش این حرف را بزند، چه حالی می‌شوند؟

ایشان ادامه داد: مردم دم در ایستاده‌اند حضرت بیرون بیایند، موکب حضرت حرکت کند و حضرت را بدرقه کنند، صدای ضجه شدیدی از داخل خانه بلند شد، صدای ضجه، گریه سر راه مسافر نیست، گریه بی‌تابانه است، مردم متعجب شدند که علت این ضجه چیست، همین‌که مردم منتظر بودند، کنیزی در حالتی که اشک‌های چشم، پهنای صورتش را گرفته بود و دودستی به سر می‌زد، از خانه بیرون آمد، جمعیت اطرافش را گرفتند که در خانه آقا چه خبر است؟ گفت مردم، آقا گفتند این‌ها می‌خواهند مرا ببرند در خراسان و بکشند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: وضع مدینه برگشت، جشن مردم تبدیل به عزا شد، هرچه عمال حکومت می‌خواستند مردم را آرام کنند، نمی‌شد، پیرمرد محاسن سفیدی رفت بالای بلندی ایستاد و صدا زد «اهل مدینه هرکدام از بچه‌های پیامبر را از دروازه این شهر بیرون بردند، خبر شهادتش را برای ما آوردند، الآن هم امام رضا را می‌خواهند از این شهر بیرون ببرند و بکشند و خبر شهادتش را برای ما برمی‌گردد، این تشاهی که بین مردم مدینه و عمال حکومت پیش آمد و مردم مانع شدند، مسلم حرکت حضرت را دو روز به تأخیر انداخت این حادثه شاید امروز بوده که روز 23 است و روز 25 که روز دحوالارض است، حضرت از مدینه به‌طرف مکه برای مراسم حج حرکت کردند لذا این دو روز، شده روز زیارتی امام هشتم

(علیه‌السلام).

هجرت امام رضا (علیه‌السلام) به خراسان، مبدأ توسعه جهانی امامت

ایشان با بیان این‌که امام رضا (علیه‌السلام)، تهدید انتقال به خراسان را به هجرتی که مبدأ توسعه امامت در عالم شد، تبدیل کردند، یادآور شد: برادران و خواهران، مسئله حرکت امام رضا (علیه‌السلام) از مدینه به خراسان یک توطئه مأمونی بود اما یکی از ویژگی‌های امام هشتم این بود که تهدید و خطر را مبدل به فرصت می‌کردند و حضرت، این حرکت و توطئه را مبدل به هجرت کردند، هجرتی که مبدأ توسعه امامت و ولایت در تمام پهنه نظام اسلامی آن روز شد.

آیت‌الله علم‌الهدی با طرح این سؤال که چرا در بین ائمه معصومین، این‌قدر توصیه به زیارت امام رضا شده است؟ گفت: از خود پیغمبر تا امام هادی (علیه‌السلام) و عسکری (علیه‌السلام)، از هر امامی روایت داریم که سفارش کردند به زیارت امام رضا(علیه‌السلام)، بعد از زیارت سیدالشهدا (علیه‌السلام)، تنها امامی که از خود پیغمبر به بعد زیارتش مورد تأکید قرارگرفته، منحصراً وجود مقدس امام هشتم (علیه‌السلام) است، هیچ امامی در دوره زندگی خودش به شیعیان توصیه نکرد بعد از شهادتم، مرا زیارت کنید.

ایشان ادامه داد: اول روضه‌خوان امام رضا (علیه‌السلام) خود امام هشتم بودند، «بدترین چیزی که خدا در زمان من خلق کردند، مرا با زهر می‌کشند و در سرزمین غربت دفن می‌کنند، هرکس مرا زیارت کند، با یک زیارت ثواب هزار حج به او می‌دهند...»، چرا این‌قدر توصیه‌شده؟

پیش‌بینی پیامبر (صلوات‌الله‌علیه) از مرکزیت اسلام در ایران

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این یک پیش‌بینی از طرف ائمه معصومین (علیه‌السلام) نسبت به آینده اسلام بود، هم ائمه و هم خود پیغمبر پیش‌بینی کردند که مرکزیت اسلام از حجاز و مدینه سلب می‌شود و مرکزیت اسلام در آینده در زمانی که تهاجم جریان‌های کفر و الحاد جهانی به‌طرف اسلام و پیغمبر هست، مرکزیت و قبةالاسلام در ایران و در سایه این انقلاب مقدس اسلامی است و در آن روز باید همه مردم و مسلمانان جهان به این مرکز توجه کنند، برای این‌که مسلمانان جهان در هر قطری از اقطار عالم هستند، آنان را متوجه این مرکز قبه الاسلام بکنند، توصیه و تأکید به زیارت امام هشتم (علیه‌السلام) کردند که مسلمانان جهان متوجه این نقطه انقلابی مدافع سرسخت دین و صف مقدم در جبهه دفاع از پیغمبر و اسلام متوجه شود.

ایشان با تأکید بر این‌که هویت شهر مشهد متعلق به امام رضا (علیه‌السلام) است، اظهار کرد: عزیزان من، برادران و خواهران مشهدی، مشهد به فرموده امام بزرگوار، مرکز ایران است، یعنی چه مرکز ایران؟ یعنی نقطه ثقلی است که تمام اتکای انقلاب مقدس اسلامی ایران به امام رضا (علیه‌السلام) است و مورد توجه همه مسلمانان جهان است، مشهد کانون قبه الاسلام است، مشهد مال امام رضا (علیه‌السلام) است و هویت این شهر به امام رضا (علیه‌السلام) تعلق دارد.

مدیران شهری، شهر را به‌عنوان هویت امام رضا (علیه‌السلام) حفظ کنید

آیت‌الله علم‌الهدی متذکر شد: عزیزان ما در مدیریت‌های این شهر باید بدانند این شهر مال هیچ‌کس نیست، فقط شهر امام رضا(علیه‌السلام) است و هویت این شهر باید به‌عنوان امام هشتم (علیه‌السلام) محفوظ بماند؛ برادری که مسؤولیت مدیریت شهری را در این شهر عهده‌دار شده باید توجه داشته باشد این شهر را به‌عنوان هویت امام هشتم (علیه‌السلام) حفظ کند نه این‌که ازیک‌طرف گردشگر و ازیک‌طرف شهروند دارد، این تعبیری که از زائر به گردشگر بشود و از مجاور به شهروند بشود، تعبیر ضد امام رضا (علیه‌السلام) و امام رضا ستیزی است، بر زبان هرکسی جاری بشود، این شهر گردشگر ندارد، این شهر زائر امام رضا (علیه‌السلام) دارد.

دم دروازه شهر، فرودگاه و ترمینال قطار سؤال کنید، چه کسی می‌گوید برای گردشگری آمدم به این شهر؟ همه می‌گویند برای زیارت آمدیم، اینجا گردشگر نداریم، زائر داریم.

برای نشاط جوانان باید آزادی‌هایی اجرا شود!

ایشان به ملاقات با یکی از مدیران شهری مشهد در روزهای اخیر اشاره و بیان کرد: آقایی از مدیران شهری چند روز پیش آمد پیش من و گفت شما که این‌قدر اصرار دارید این شهر باید هویت امام رضا (علیه‌السلام) داشته باشد، این شهر جوان و شهروند دارند، باید مطالباتشان تأمین شود، باید نشاط و شادی داشته باشند و برای آن باید آزادی‌هایی در این شهر اجرا کنیم چون این‌ها شهروند این شهر هستند، این برادری که به من می‌گفت، خودش برادر شهید و جانباز بود، گفتم شما برو خانه، از مادرت که مادر شهید و جانباز مشهدی هست، بپرس تو شهروند مشهد هستی یا مجاور امام رضا(علیه‌السلام)، هرچه مادرت جواب داد همان‌طور عمل کن، می‌گویند من مجاور امام رضا هستم یا شهروند مشهدی هستم؟ مطالبه امام رضا از این شهر مقدم است بر همه مطالبات.

به اسم نشاط جوان، به دنبال سودجویی خود هستند

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: بنده شفاف بگویم، جریان‌های قدرت و ثروتی هستند، آمدند به شهر ما برای سودجویی، فکر کردند شهری که 32 میلیون آدم در سال از بیرون وارد این شهر می‌شود و 4 میلیون خارجی می‌آید، بهترین کار برای اینجا این است که اینجا را مرکز تفریحی، عیاشی و کانون سودجویی خودشان قرار بدهند لذا آمدند نشاط و شادی جوانان را بهانه کردند تا سلسله حرکت‌های ناهنجار، مراکز منکر غیرشرعی برای درآمدها و سودهای نامشروع خودشان به وجود بیاورند، شهروند مشهدی، نشاط و شادی جوان را جلو می‌اندازند.

به‌جای موسیقی و کنسرت، به تشکیل زندگی جوانان کمک کنید

ایشان یادآور شد: شما فکر شادی و نشاط جوانید؟ اگر واقعاً به این فکر هستید، دست یک آقا پسر 22 ساله و دختر خانم 18 ساله را بگیرید، این دو دست را در دست هم بگذارید، بروند زندگی آرامش بخشی را شروع کنند، نشاط و شادی‌شان به‌اندازه یک‌میلیون کنسرت و موسیقی و حرکت‌های ناهنجار بیشتر می‌شود.

امام رضا (علیه‌السلام) از این شهر قابل‌حذف نیست

آیت‌الله علم‌الهدی خطاب به مسؤولانی که منافع جریان قدرت و ثروت را تأمین می‌کنند، گفت: به شما آقایی که خودت را مسؤول اجرای منافع قدرت و ثروت می‌دانی، به تو اعلام می‌کنم «علاجی بکند کز دلم خون نیاید، سرشک از رخم پاک کردن چه حاصل؟» تو فکر نشاط و شادی منی؟ جوان مشهدی به تو آقای مسئول پیام دارد و می‌گوید زندگی و سرمایه و اشتغال و کارم را درست کن. با دوتا تار زدن و سنتور زدن می‌خواهید جوان را شاد کنید؟ با این حرف‌ها ما هویت امام رضا را در این شهر نباید از دست بدهیم، نباید حرکتی بکنیم که هویت این شهر به‌عنوان امام هشتم در این شهر به هم بخورد.

امیدوارم عزیزان ما در مدیریت شهری که افراد متدین هستند، خانواده شهدا هستند و افراد انقلابی سابقه‌دار و رزمنده در جبهه هستند، به این واقعیت هویت رضوی این شهر توجه داشته باشند، امام رضا (علیه‌السلام) از این شهر قابل‌حذف نیست و مردم نمی‌گذارند.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی