۱۴۰۱ يكشنبه ۱۶ بهمن

 

خطبه دوم ـ برخی افراد ناآگاه گفتند چرا مجلس خبرگان رهبری در مسائل اقتصادی و معیشتی مردم دخالت کرده است، متأسفانه برخی نمایندگان مجلس نیز این حرف را زدند، شما که در مجلس فکر اقتصاد و معیشت مردم نیستید، خبرگان هم نباشند؟

 

به گزارش Alamolhoda.com، آیت الله علم الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته، 23 شهریورماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، فرارسیدن ماه محرم، ماه عزا وسوگ حسینی را تسلیت گفت و اظهار کرد: این هفته، هفته اول ماه محرم، هفته امر به معروف و نهی از منکر است؛ امر به معروف و نهی از منکر به‌عنوان فلسفه صریح و شفاف قیام سید الشهدا بر منطق ایشان جاری شد.

 

ایشان ادامه داد: سیدالشهدا فرمودند «و انی لم اخرج اشرا و لا بطرا و لامفسدا و لاظالما انما خرجت لطلب الاصلاح فی امة جدی و ارید ان امر با لمعروف و انهی عن المنکر»، وجود مقدس سیدالشهدا (علیه‌السلام)، ملاک پویایی اصلاح در امت پیغمبر و حرکت در خط اصلاح امت را تنها منحصر در یک جریان معرفی می‌کنند و آن، جریان امر به معروف و نهی از منکر است؛ از امر به معروف و نهی از منکر وجود مقدس سیدالشهدا که در قیام کربلا متبلور است، سه آموزه برای امر به معروف و نهی از منکر به دست می‌آوریم.

 

سه مرحله امر به معروف و نهی از منکر در قیام کربلا

 

امام جمعه مشهد مقدس به بیان سه آموزه امر به معروف و نهی از منکر در قیام کربلا پرداخت و گفت: آموزه اول، مراتب امر به معروف و نهی از منکر است؛ سه مرتبه برای امر به معروف داریم، مرتبه اول، اظهار کلامی امر به معروف و نهی از منکر، یعنی رسمأ منع کردن از منکر و وادار کردن مردم به کار خوب و معروف؛ مرحله دوم، اظهار نفرت و انزجار از منکر و عامل منکر و عنصری که مرتکب منکر است؛ مرحله سوم امر به معروف و نهی از منکر عملی است، قیام کنیم، حرکت و برخورد کنیم حتی در درگیری‌های فیزیکی بر حسب تناسب با جریان و عامل منکر؛ این سه مرتبه امر به معروف و نهی از منکر را سیدالشهدا در جریان قیام خود به ما آموختند.

 

ایشان تصریح کرد: ایشان اول در مقام امر به معروف و نهی از منکر کلامی فرمودند «علی الاسلام السلام اذ قد بلیت الامة براع مثل یزید»، باید فاتحه اسلام را خواند اگر رهبر آن عنصر ناپاکی مثل یزید بن معاویه باشد، مرحله دوم، در مقام برائت از منکر و عنصر منکر فرمودند «مثلی لا یبایع مثل یزید»، مثل من حسین از چنین تباری با مقام امامت و ولایت با عنصری ناپاک از تبار ناپاک و آلوده سفیانی مثل یزید بیعت نمی‌کند و مرحله سوم، حرکتی که سیدالشهدا در خط امر به معروف و نهی از منکر انجام دادند؛ انکر منکرات آن روز و در رأس همه منکرات آن روز، حاکمیت یزید بود و سیدالشهدا عملأ با این حاکمیت برخورد کردند؛ این مرحله سوم بود.

 

مرز نشناسی در امر به معروف و نهی از منکر

 

آیت‌الله علم‌الهدی، آموزه دوم در امر به معروف و نهی از منکر را «مرز نشناسی» بیان کرد و گفت: تا کجا امر به معروف و نهی از منکر کنیم؟ بعضی فکر کردند قانون مرز امر به معروف است، قانون تعیین کننده مورد معروف و منکر است، روش است، مرز نیست؛ منکری را که هم شرع و هم قانون می‌گوید منکر و معروفی که از نظر دین ثابت شده معروف است، تا کجا باید پیش برویم؟ تا جایی که ضرر مالی نبینیم؟ تا جایی که آبرویمان در خطر نیفتد؟ تا جایی که جانمان در خطر نیفتد؟ آنچه در آموزه امر به معروف و نهی از منکر سیدالشهدا نمایش داده شده، مرزنشناسی در این میدان است، تا آنجا که عزیزدانه شیرخواره روی دست بابا با سر بریده پرپر بزند، تا اینجا باید رفت و امام حسین تا اینجا رفت.

 

ایشان با تأکید بر این‌که نمی‌توانیم برای منافع شخصی نسبت به منکر سکوت کنیم، بیان کرد: نمی‌توانم بگویم امروز که آبرو و منافع من در خطر است، خودم را کنار بکشم، منکر را ببینم، مظهر غضب و نفرین خدا را ببینم و ساکت و آرام بنشینم؛ آموزه سومی که در مسئله امر به معروف و نهی از منکر سیدالشهدا استفاده می‌کنیم، این است که امر به معروف و نهی از منکر محدود به موضوع خاص نیست، تنها در مسائل اخلاقی و اجتماعی  صادق نیست بلکه عرصه سیاسی نیز مورد امر به معروف و نهی از منکر است، جریانات و عرصه اقتصادی و معیشتی مردم نیز مورد امر به معروف و نهی از منکر است، سیدالشهدا نشان دادند در عرصه سیاسی باید امر به معروف و نهی از منکر کرد و خودشان به‌عنوان امر به معروف و نهی از منکر این مورد را انجام دادند.

 

شما در مجلس فکر معیشت و اقتصاد مردم نیستید، خبرگان هم نباشند؟

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: همانطور که عرصه سیاسی مورد امر به معروف و نهی از منکر است، عرصه‌های اقتصادی نیز مورد امر به معروف و نهی از منکر است، برخی افراد ناآگاه گفتند چرا مجلس خبرگان رهبری در مسائل اقتصادی و معیشتی مردم دخالت کرده است، متأسفانه برخی نمایندگان مجلس نیز این حرف را زدند، شما که در مجلس فکر اقتصاد و معیشت مردم نیستید، شما که فکر استیصال مردم نیستید، خبرگان هم نباشند؟

 

ایشان تصریح کرد: خبرگان به دو ملاک وارد این عرصه شدند و مطالبات رهبری را در مسئله اقتصادی و معیشتی دنبال کردند، اول این که رسالت اصلی خبرگان است، کار اصلی آنان صیانت از رهبری و ولایت فقیه است؛ وقتی رهبری در ارتباط با معیشت، گرفتاری و مشکلات اقتصادی مردم مطالبه دارد، می‌خروشد، فریاد می‌زند و امر می‌کند، در عرصه‌های مختلف امر رهبر دارد زیر پا لگدمال می‌شود و فرمان ایشان پشت سر انداخته می‌شود، وظیفه مجلس خبرگان است که برای احقاق حق رهبری و مطالبات ایشان قیام کند.

 

خبرگان در مقابل این منکر اقتصادی سکوت نمی‌کند

 

آیت‌الله علم‌الهدی، جهت دوم ورود خبرگان رهبری به مسئله اقتصاد و معیشت مردم را امر به معروف و نهی از منکر خواند و اظهار کرد: یعنی منکری با این فجیعی در جامعه ببینیم که فسادها، جنایت‌ها، دزدی‌ها، سرقت‌ها و سوءتدبیرها زندگی مردم و قشر آسیب‌پذیر را با خاک یکسان کرده، ما سکوت کنیم و هیچ اعتراضی نکنیم؟ مجلسی که بیش از 80 فقیه مجتهد حضور دارند، سکوت کنند بی‌تفاوت باشند در مقابل چنین منکری که انکر منکرات است و نهی از منکر نکنند؟ وظیفه‌شان است که نهی از منکر کنند، عرصه اقتصادی عرصه نهی از منکر است و ما هم نهی از منکر داریم در عرصه افتصادی.

 

وقت تشکیل جبهه یک‌پارچه در مقابل دشمن است

 

ایشان خاطرنشان کرد: ببینید برادران و خواهران، در شرایطی قرار گرفتیم که دشمن سفره ما را هدف قرار داده است، وارد عرصه جنگ اقتصادی شده و جلو می‌آید، زمانی نیست که مؤاخده و بازخواست کنیم که چه کسی چه کرد؟ الان وقتی است که باید جبهه را متحد کنیم، مردم و مسؤولان یک پارچه و یک تاب، جبهه متحد و متفق در مقابل دشمن ایحاد کنند، واقع‌نگر باید بود و مسائل را واقعی برخورد کنند.

 

عضو مجلس خبرگان رهبری، عملیات روانی دشمن را مشکل امروز جامعه دانست و افزود: آنچه امروز در کشور ما مشکل ایجاد کرده، مشکلات اقتصادی نیست، عملیات روانی هم در مسئله سکه و هم در مسئله ارز است؛  در سبد هزینه یک خانواده، طلا چه جایگاهی دارد؟ سکه طلا کجای سبد این هزینه است که خانواده‌ها و کسبه بخواهند همه زندگی و کار خود را بر مدار سکه دائر کنند؟ این عملیات روانی دشمن است که در رسانه ها انجام می‌گیرد.

 

شناور کردن بازار ارز برای منافع شخصی

 

ایشان به توطئه ثروتمندان و ثروت‌اندوزان برای بازار ارز کشور اشاره و تصریح کرد: سه بازار ارز در کشور وجود دارد؛ بازار اول بازار دولت است برای کالای اساسی که ارز 4200 تومانی در اختیار می‌گذارند، بازار دوم، بازار ثانویه است که ارز 7200 تومانی برای کسانی که می‌خواهند برای تولید و مواد خام واردات داشته باشند، در اختیار می‌گذارند، بازار سومی هم تشکیل شده برای کسانی که می‌خواهند مال مملکت را بدزدند و ببرند بیرون، آنانی که در مقام اخراج ثروت‌ها از کشور هستند، کسانی که می‌خواهند به سفر دوردستی بروند که به اندازه لازم ارز در اختیارشان قرار نگرفته یا این ارز بانکی مصارف عیاشی‌های نابکرانه آنان را در سرزمین خارج تأمین نمی‌کند، این بازار سوم است که این ارز را اینطور شناور بالا و پایین می‌کنند.

 

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: این بازار سوم، 1.3 دهم درصد نیاز کشور است، یعنی 98.7 دهم درصد نیاز کشور با بازار اولیه و ثانویه تأمین است، بیایند با همین بازار سومی که به 1.3 دهم مسائل مردم مربوط می‌شود، بخواهند عملیات روانی کنند و تمام زندگی و اقتصاد ما را بالا و پایین ببرند، عده‌ای سوژه عملیات روانی شوند، حرص بزنند و خانه‌هایشان را پر کنند یا بدون نیاز ماشین بخرند؛ عده دوم سوژه عملیات روانی شده و اجناس را احتکار کنند و عده سوم، گران‌فروشی کنند به‌عنوان این که اگر جنس را با این قیمت بدهند، دیگر گیرشان نیاید.

 

ایشان خطاب به مردم اظهار کرد: برادران و خواهران، شما سوژه عملیات روانی نشوید، شما مسلمان و متدین هستید، معتقد به امام حسین و امام رضایید، سوژه عملیات روانی نشوید که وحشت و دغدغه پیدا کنید، بخواهید خانه‌ها را پر از اموال کنید و بدون نیاز ماشین بخرید، در آن دو مورد دیگر که مورد احتکار و گران‌فروشی است، باید با این عملیات روانی مقابله صورت بگیرد، اگر مسؤول اجرایی در گران‌فروشی، وزارت تجارت و صنعت یا اداره تجارت و صنعت و اصناف هستند، اگر وظیفه خودشان را انجام نمی‌دهند، امکانات اقتدار نظام ما زیاد است، امکانات امنیتی، انتظامی، بسیج و قضایی زیاد است، وسط میدان بیایند و جلوی احتکار را بگیرند.

 

اموال احتکار شده را به سرعت به دست مردم برسانید

 

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این که اموال احتکار شده باید به سرعت به دست مردم برسد، احتکارهای کشف شده را در همان مرحله اول دادرسی به میان مردم و بازارها بازگردانند و منتظر ادامه پرونده نشوند، پلمب را بشکنید و در اختیار مردم قرار دهند، پولش امانت باشد، اگر معلوم شد حق این آقاست، به او بازگردد و اگر معلوم شد احتکارچی و مفسد فی الارض است، مصادره کنند ولی الان کالا به میان مردم بیاید؛ نیروهای امنیتی، امکانات اقتدار نظام ما و بسیج قهرمان ما بیایند وسط و جلوی این گران فروشی و احتکار که نتیجه عملیات روانی است را بگیرند و نگذارند مردم اسیر شوند.

 

ایشان افزود: خوشبختانه هم نظاممان نظام مقتدر است در همه عرصه‌ها و هم رشد اقتصادی ما ولو کمی تنازل کرده، در حد استیصال مردم نیست و هم موقعیت خاص ما این است که مردم مقاومی داریم که 40 سال مقابل دشمن ایستاده‌اند، کارنامه 40 ساله آنان در انقلاب امروز عزت و اقتدار این نظام به‌عنوان قدرت اول منطقه است و استیصال، خزی و نکبت اسرائیل و آمریکاست.

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی